Kto cestoval po Japonsku, isto vyskúšal lokálnu špecialitku na lacné prenocovanie – kapsulový hotel. Japonci sú známi vo futuristických inováciách a tento typ ubytovania je toho pravým dôkazom. Vznikol ako reakcia na nárast lokálnej populácie a v dnešných dňoch stále zaznamenáva rozmach. Vynálezcom kapsulových riešení bol architekt Kisho Kurokawa. Hotel, ktorý navrhol v roku 1979 je stále v prevádzke a zároveň považovaný za jeden z najlepších. Dve poschodia spacích buniek v dlhých, oproti sebe stojacich radoch fungujú ako hostel. Zdielané toalety, zdielané sprchy, zdielané spoločenské priestory. Výhoda kapsulového hotela oproti hostelu spočíva v uzavretí, nie však uzamknutí, svojho spacieho miesta dvierkami, roletami či závesom. Síce niekto môže argumentovať, že má pocit akoby spal v márnici, inovatívny dizajn je nepopierateľný. Klaustrofobik tu však určite neprenocuje, napriek dokonale vymyslenej výmene vzduchu a klimatizácii.
Hostel Chors prednedávnom otvoril svoje dvere s týmto unikátnym typom ubytovania v Bratislave. Okrem štandartných jednolôžkových kapsúl pripomínajúcich poschodové postele ponúka dvojlôžka či až štvorlôžka o šírke postele 2.5m, ktorých súkromie a zatemnenie je možné pomocou roliet. Každá kapsula má vlastné úložné priestory, osvetlenie a elektrickú zásuvku. Pre cestovateľky hostel poskytuje bezpečné prenocovanie v dámskej izbe. Výborný štandart obsahuje alternatívu kontinentálnych raňajok, využitie zdielanej plne vybavenej kuchyne, spoločenskej miestnosti s hrami a wi-fi. Tento nový hostel je určite zážitkový nielen kvôli svojmu originálnemu konceptu, ale aj umeleckým dielam slovenského maliara Mareka Ormandíka. Ten pre hostel vytvoril špeciálnu kolekciu veľkorozmerných obrazov inšpirovaný slovanským bohom slnka a mesiaca, Chors.
[Best_Wordpress_Gallery id=”175″ gal_title=”Roman Murár a Ladislav Slabey – Hostel Chors”]Kredit – Roman Murár a Ladislav Slabey