Hotel Tri Studničky dostal prívlastok “adult friendly”. Doslovne, mal by sa správať priateľsky k dospelým. Poskytuje teda službu tým, ktorí nechcú vidieť okolo seba lietať žiadne ratolesti, veď si prišli od svojich oddýchnuť . Alebo tým, ktorí sa chcú zabaviť a nebrať ohľad na ostražitých, alebo naopak príliš ľakhomyseľných rodičov, ktorí nechajú deťom všetok voľný priestor – na lomoz, huriavk a džavot. V takom hoteli sa teda dá odstrihnúť.
Robiť dizajn iba pre dospelých veci značne zjednodušuje. Netreba príliš zvažovať hendikepy. U nás sa ešte často spája hendikep iba s “vozíčkármi”, keď odstrániť prahy a urobiť rampy je základná vec, ktorej sa podriaďuje dizajn pri návrhu pre ľudí s obmedzením. Dizajn pre ľudí však musí brať do úvahy veľa iných obmedzení. Taký rodič je obmedzený nutnosťou pretlačiť sa s kočíkom na tretie, deti sú hendikep sami o sebe – sú malé a zraniteľné. Hendikepovaní sú aj ľudia, ktorí nemusia byť slepí, stačí, keď vidia horšie alebo nevidia farby. Staroba míňa elfov, ľudia také šťastie zatiaľ nemajú. Zlomená noha, barle, seknutý nerv či sršňom do oka sú chvíle, keď si uvedomíme obmedzenia a zistíme, že – tam je schod, to nedám, toto je vysoko, katastrofálna stolička, nevidím na to, teraz kade a podobne. Ľudí s obmedzením nemožno prehliadať, pretože ich je viac ako 10%. Dizajn treba robiť pre ľudí a zohľadňovať potreby všetkých. Architektom z AB ateliér sa ostáva poďakovať za inšpiratívny projekt. Plne totiž vystihol predstavy hoteliera.
[Best_Wordpress_Gallery id=”204″ gal_title=”AB-Ateliér | interiér hotela Tri Studničky”]Kredit- http://www.ab-atelier.sk | Autori- Martin Bišťan , Stanislav Šutvaj , Marián Švec
Spolupráca- Michal Šištík, Peter Suďa
Foto- Marek Hajkovský | @marekhajkovsky
Refs- https://tristudnicky.sk |