V prístupe k dizajnu interiérov môžeme aplikovať dva základné princípy. Tým prvým je dizajn zameraný na človeka, ďalším je dizajn zameraný na činnosť alebo aktivitu. Všeobecne sú tieto pojmy známe ako Human centered design a Activity centered design. Kým prvý zohľadňuje požiadavky väčšej skupiny ľudí a hľadá pre ňu model univerzálneho dizajnu, ktorý funguje takmer pre každného, druhý pristupuje k dizajnu cez poznanie technológie, procesov a hľadá najlepšie riešenia a použitie ku konkrétnym činnostiam.
Dnes sa vedie polemika, ktorý z prístupov je výhodnejší. Vyzerá to tak, že techniky dizajnu zamerané na človeka alebo universal design sa viac hodia pre architektúru a interiérový dizajn. Dizajn zameraný na činnosť je zase výhodnejší v produktovom dizajn. Je teda zjavné, že v interiéroch to bude kombinácia oboch prístupov. Dôležité je, aby dizajn vznikol so základnou myšlienkou, ktorú treba kriticky skúmať, skúšať a vylepšovať. To sú prístupy, ktoré nás posúvajú k inovácii.
Pri dizajne priestoru ako VIP lounge na hokejovom štadióne sa môže objaviť viac súbežných požiadaviek, ktoré sa výrazne líšia. Zážitok zo športu vs. zážitok z chlastačky. Súkromné vs. verejné podujatie. Už len tieto dva príklady predstavujú potrebu zapracovania inverzných požiadaviek do procesu dizajnu, čo definuje náročnosť tohto procesu. Tím z ateliéru Fischer mal teda určite sťaženú úlohu, s ktorou sa musel riadne popasovať. A to všetko pre kúsok gumy, čo kĺže po ľade.
[Best_Wordpress_Gallery id=”236″ gal_title=”Fischers architects -Dizajn VIP salóna HC Slovan”]Kredit- Ateliér FISCHER | http://www.fischers.sk | Dušan Fischer, Ján Jacko, Richard Koseček, Zoran Samoľ, Mojmír Vychodil, Igor Lauko, Katarína Fischerová, Dušan Kolenkáš, Tamara Závodná, Juraj Závodný
Foto- Pavel Meluš
Refs- http://www.hcslovan.sk | @hcslovan