Kategórie
Aktivity News

Intebold festival prekvapil. Otvoril novú etapu vnímania interiérov.

Po viacerých úspešných ročníkoch udeľovania cien slovenským interiérom a ich autorom INSAID AWARDS sa Slovenská asociácia interiérových dizajnérov rozhodla zorganizovať prvý festival interiérov na Slovensku. Po niekoľkomesačných prípravách sa intebold festival konal 20. a 21. októbra 2023 v priestoroch Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Foto Soňa Maletz

Účastníci festivalu mali možnosť zažiť 2 dni plné prednášok od zaujímavých osobností interiérového dizajnu a architektúry zo Slovenska a zahraničia, ale aj z iných vedných disciplín. Takmer 20 spíkrov komunikovali rôzne aspekty tvorby interiérov od revitalizácií, udržateľnosti, lokálnej identity, biofílie po komunikáciu a vizuálnu identitu.

Prednášky sa konali v Aule Emila Belluša na Fakulte architektúry a dizajnu v Bratislave, foto Soňa Maletz

Magazín interiérov

Prvýkrát sme vydali aj magazín interiérov intebold. Prvé vydanie je zbierka všetkých víťazov INSAID AWARDS 2020, 2021, 2022 a nominovaných interiérov INSAID AWARDS 2023. Magazín vyšiel v náklade 500ks. Je vskutku krásny, vytlačený na kvalitnom papieri a s poctivou šitou väzbou. Sme na neho pyšní. Kúpiť si ho môžete v ArtAttack Shop alebo napísať požiadavku na info@said.sk.

Magazín interiérov intebold graficky spracoval Matúš Hnát, foto archív SAID

Deň prvý

Na úvod prvého dňa sa predstavil Peter Chaban, ktorý je senior architektom vo firme Chybik + Kristof Architects. Medzi inými zaujal projektom Pearl Gallery, kde sa pomocou revitalizácie a prístavby k budovám pôvodnej textilky Perla v Ústí nad Orlici vytvoria priestory novej galérie slúžiacej mestu. Medzi ďalšie projekty, ktoré predstavil publiku patril aj House of Wine s atypickou drevenou konštrukciou, ktorá tvorí jadro interiéru. Peter zaujal nekonvenčnosťou a inovatívnym prístupom k tvorbe.

Peter Chaban, foto Soňa Maletz

Nasledoval švédsky špecialista na osvetlenie a zakladateľ firmy Magnus Wästberg. V pútavej prezentácii rozprával o svojich začiatkoch v svetelnom dizajne a predniesol svoju filozofiu správneho osvetlenia priestoru a svetových dizajnérov, s ktorými spolupracuje na vývoji produktov. Účastníci vyzdvihli jeho charizmatický, pútavý a zrozumiteľný prednes, a rozkošný životný príbeh.

Magnus Wästberg, foto Soňa Maletz

Lenka Petráková pôsobí ako vedúca architektka v britskej architektonicko-dizajnérskej firme Zaha Hadid Architects. Predstavila nielen najnovšie projekty tejto svetoznámej firmy, ktorých výstavba sa plánuje v rôznych krajinách na celom svete, ale vysvetlila aj jej postoj k udržateľnosti v architektúre.

Lenka Petráková, foto Soňa Maletz

Ďalšie tri prednášky boli úplne z iného súdka. Takmer filozofická prednáška Reného Baďuru a Barbory Baďurovej otvorila diskusiu o etike v tvorbe interiérov a zabŕdla do veľmi aktuálnej otázky umelej inteligencie.

René Baďura a Barbora Baďurová, foto Soňa Maletz

Sylvia Ciulis na seba strhla pozornosť divákov svojim výrazným prejavom. Podmanivo odprezentovala tému slovenskej lokálnej identity, slovenských výtvarných prejavov v ľudovej tvorbe, a miestnych remesiel s možnosťou ich využitia pri tvorbe súčasných interiérov. Sylvia mimoriadne očarila publikum.

Sylvia Ciulis, foto Soňa Maletz

Tomáš Petrek je výkonným riaditeľom medzinárodne úspešnej brandingovej firmy GoBigname. Pozoruhodným spôsobom odhalil princípy a tajomstvá tvorby značiek, stratégií a vizuálnych identít.

Tomáš Petrek, foto Soňa Maletz

Graeme Brooker pôsobí nielen ako interiérový dizajnér, ale je aj autorom mnohých publikácií o interiérovom dizajne. Je zakladateľom a vedúcim Katedry interiérového dizajnu na prestížnejšej britskej vysokej škole Royal College of Art v Londýne. Vo svojej prezentácii upozornil na dôležitosť opätovného využívania už existujúcich stavieb. Ukázal projekty z praxe, ale odkryl aj prostredie londýnskej školy. Graeme bol jedným z najobľúbenejších spíkrov na festivale, publikum na jeho reč reagovalo nadšene.

Greame Brooker, foto Soňa Maletz

Nemecký interiérový architekt a ambasádor vzdelávania interiérových architektov v Európe, René Pier, ktorý pôsobí v Stuttgarte, sa vo svojom vystúpení hĺbkovo venoval udržateľnosti pri tvorbe interiérov.

René Pier, foto Soňa Maletz

Poobedňajší program pokračoval prednáškou Andrey Borskej z Inštitútu pre pasívne domy. Prízvukovala dôležitosť využitia brownfieldov na príklade rekonštrukcie pošty vo Viedni.

Andrea Borská, foto Soňa Maletz

Deň prednášok zakončil Igor Patráš, ktorý predstavil novú platformu výrobcov slovenského nábytku s názvom Hrdý nábytok zo Slovenska.

Igor Patráš, foto Soňa Maletz

INSAID AWARDS zavŕšil prvý deň

Prvý deň festivalu vrcholil zlatým klincom programu, ceremoniálom odovzdávania cien INSAID AWARDS, o ktorom si viac prečítate a pozriete videodokumenty z nominovaných interiérov tu a záznam odovzdávania cien s porotcovskou diskusiou o interiéroch pozriete tu. Fakultou architektúry a dizajnu sa niesla dobrá atmosféra a mnohí zúčastnení sa dobre a dlho zabávali pod jedným z nominovaných diel v súťaži, AFLOAT od autorov Bohuš Kubinský, Paulína Ebringerová a Monika Moravčíková z FAD.

Martin Thörnblom a René Pier, porotcovia INSAID AWARDS pod AFLOAT na FAD

Deň druhý

Druhý deň sme odštartovali s humorom v podaní stand-up komičky Diany Rennerovej, ktorá zároveň skvelo moderovala celý festival aj INSAID AWARDS. Kontrastnou témou nasledoval nevšedný výklad Martina Dernera. Martin je umelec a docent na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Martin Derner a Diana Rennerová, foto Soňa Maletz

Nasledoval rakúsky architekt Peter Pichler z Viedne. Prezentoval atypické architektonické projekty talianskeho štúdia Plasma situované v pôsobivom prostredí južného Tirolska a Dolomitov. Peter na poslednú chvíľu vymenil na festivale architektku Ullu Hell kvôli jej pracovnej zaneprázdnenosti. Štúdio Plasma je ich spoločná základňa.

Peter Pichler, foto Soňa Maletz

Martin Jelínek je zakladateľ jazykového inštitútu Bright House a tréner komunikácie. Charizmatickým štýlom strhol pozornosť publika, aby objasnil význam komunikácie nielen v prostredí interiérov. Jeho prednáška patrila k najpopulárnejším na festivale.

Martin Jelínek, foto Soňa Maletz

Napoludnie, Mária Michalič Kusá z architektonického ateliéru BKPŠ priblížila koncept a proces rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie v duchu odkazu Vladimíra Dedečka.

Mária Michalič Kusá, foto Soňa Maletz

Oliver Méres je komunikačný špecialista s presahom do architektúry. Momentálne pôsobí v štúdiu Lighting Beetle*, ktorého interiér vyhral kategóriu Pracovisko v INSAID AWARDS 2023. Oliver poskytol pohľad na svoju prácu, kde navrhuje produkty a služby pre lepší život.

Oliver Méres, foto Soňa Maletz

Michal Matloň, psychológ architektúry, priblížil publiku koncept biofilického dizajnu a vplyv jeho aspektov na zdravé interiéry. Michalova prednáška očarila mnohých účastníkov, ktorí veľmi pozitívne reagovali na tému a dozvedeli sa veľa potrebného pre riešenie interiérov.

Michal Matloň, foto Soňa Maletz

Na záver programu sa predstavila Katya Svanidze s projektom rekonštrukcie interiéru, pri ktorého tvorbe kládla veľký dôraz na udržateľnosť. Vďaka recyklovaným prvkom zariadenia alebo retro dlažbe získal projekt originálny vzhľad a atmosféru.

Katya Svanidze, foto Soňa Maletz

Poldeň tretí

Hoci program na fakulte skončil po dvoch dňoch, nasledujúci nedeľný poldeň nadchol mnohých účastníkov festivalu komentovanou prednáškou o interiéri budovy Slovenského rozhlasu, ktorá je navrhnutá v tvare obrátenej pyramídy. Pokračovali sme návštevou rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie. Tí účastníci, ktorí zostali na festivale do úplného záveru, si vychutnali spoločný obed v srdci Bratislavy.

V koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, foto Tomáš Biely

“Súťaž INSAID AWARDS sme spúšťali na prelome rokov 2019/2020 s víziou, že víťazov vyhlásime na jednodňovej konferencii o interiéroch. Plány zmietla zo stola pandémia. Začiatkom tohto roka 2023 sme sa vášnivo vrhli do organizácie 2,5-dňového festivalu o interiéroch od piky” odhaľuje Martina Uhrinova, interiérová architektka a zakladateľka SAID.

Počas odovzdávania cien INSAID AWARDS, foto Soňa Maletz

“Koncept INSAID AWARDS s prvým ročníkom festivalu zaniká. Už tento rok sme testovali hodnotenie a obhliadky nominovaných interiérov porotou počas dvoch dní pred vyhlásením výsledkov súťaže. V roku 2024 budeme novú súťaž interiérov a odovzdávanie cien ešte viac inovovať a otvárať,” dopĺňa.

V pôvodnom interiéri s pôvodným mobiliárom Slovenského rozhlasu, foto Tomáš Biely

“Myslím si, že sa nám podarilo usporiadať skvelé podujatie v rámci sympatických podmienok. Tešíme sa mnohým pozitívnym ohlasom od účastníkov, ktorí na festivale strávili viac dní, ale aj konštruktívnej kritike, ktorá nás posúva vpred,” povedal Milan Illes, projektový manažér interiérov a zakladateľ SAID.

Z festivalu, foto Soňa Maletz

Poďakovanie

Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí na festival prišli. Vážime si podporu každého, kto priložil ruku k dielu. Špeciálne poďakovanie patrí našim partnerom, ktorí pomohli priniesť na Slovensko udalosť, ktorá tu ešte nebola.

V Slovenskej národnej galérii, foto Tomáš Biely

Ďakujeme Generálnemu partnerovi ITB Development, hlavným partnerom Profirol, Nowy Styl, Idona, Dublino a Kronospan a všetkým, ktorí veria vo vzdelávanie a networking interiérových dizajnérov a architektov. Ďakujeme partnerom, ktorí poskytli do tomboly krásne a hodnotné produkty. K identite festivalu prispeli kreatívna agentúra GoBigname, Matúš Hnát a Irene Tymoshenko.

Z festivalu, foto Soňa Maletz

Osobite ďakujeme dobrovoľníkom, ktorí boli veľkou oporou – Janči, Aňa, Ľubo, Barborka a Adam.

Vidíme sa na ďalšom ročníku!

Tím intebold

Zľava doprava: Kristína Navarro Baláž, Dáša Bírová, Peter Maukš, Mira Maukšová, Veronika Sikelová, Martina Uhrinova a Milan Illes
Zdieľaj obsah SAID a podporíš dobré veci. Ďakujeme