Kategórie
Slovenské interiéry Verejné priestory a lobby

Plural+Totalstudio+ Marko&placemakers – interiér výstavy SNG Gotika a barok

Interiér je neoddeliteľnou súčasťou architektúry, na tom sa nedá nezhodnúť. Jedno bez druhého nemá zmysel. Ale predsalen, pri téme architektúra a interiér sa nejedná o otázku sliepky a vajca. V tomto prípade bol prvý interiér.

Už pravekí ľudia pred viac ako 40.000 rokmi boli interiéroví dekoratéri. Niektoré maľby na stenách jaskýň sa totiž z tohto obdobia zachovali. Zaiste, pokročilejšou a nemenej dôležitou úlohou bolo umiestnenie ohniska, čo si už vyžadovalo viac kumštu, pretože to mohlo ovplyvniť kvalitu života v jaskyni. Bolo by zaujímavé sledovať, aký bol rozhodovací vzorec, kam umiestniť oheň, aby dym nepálil oči, aby sa teplo dalo efektívne využiť, alebo aby oheň nesfúkol vietor, neuhasil lejak či voda z prívalového dažďa. To už zaváňa prvkami interiérového dizajnu v tom bizarnejšom ponímaní. Pri hlbšom zamyslení by sa ďalej dalo uvažovať, že vôbec prvé, kto o tomto zrejme rozhodovali, boli práve ženy. Žilo sa v matriarchálnej spoločnosti a tá stála pri vzniku sociálneho usporiadania ľudí.

Dnes je všetko trošku inak. Keď sa spomenie architektúra a dizajn, sú to najmä muži, ktorí dominujú v tejto oblasti. Nuž, je o čom uvažovať. Architekti Igor Marko, Martin Jančok a Aleš Šedivec dali kreatívne hlavy dokopy, aby nám tiež ukázali kus našej histórie počas nestálej expozície Slovenskej národnej galérie SNG Gotika a barok. Toto dielo už síce neexistuje, ale oplatí sa pripomenúť predstavu našich ‚alfa architektov‘ o prezentácií. Skvelá práca, videli sme na vlastné oči.

Výstava je rozdelená do šiestich sekcií, v ktorých návštevníci každú sochu či obraz zo zbierok SNG môžu pozorovať z inej perspektívy. Prvá (po efektnej úvodnej inštalácii hláv F. X. Messerschmidta) je nazvaná „psychológia, výraz a bolesť”, druhú sme venovali protikladu „typ & indivíduum”. Expozícia pokračuje dvojicami „priestor & ilúzia” a „svetlo & tma”. Poslednými témami sú „telo & gesto” a „život & smrť”. Architektonický koncept výstavy navyše umožňuje v primeranej miere aj dočasné intervencie (súčasné umenie, reštaurátorská dokumentácia, stabilné výstavné boxy na mini-kolekcie a pod.). Rovnakú váhu ako koncept kurátorov dostalo pri príprave nestálej expozície jej výtvarno-architektonické riešenie. Jeho experimentálna, no zároveň vizuálne atraktívna podoba je príspevkom k aktuálnej medzinárodnej diskusii o podstate a funkcii stálych expozícií.  píše SNG Bratislava

[Best_Wordpress_Gallery id=”177″ gal_title=”Plural+Totalstudio+Marko&placemakers – interiér výstavy”]

Kredit: http://www.plural.sk | http://www.totalstudio.eu/ | http://www.markoandplacemakers.com/

Foto: Daniela Dostálková | http://www.dostalkova.com/works

Refs: @plural_architecture, @markoandplacemakers, @totalstudio.eu, @alessedivec, @sng_gallery, https://www.sng.sk/sk

Zdieľaj obsah SAID a podporíš dobré veci. Ďakujeme